Ти пам’ятаєш, ветеране…

Ветерани – особлива категорія людей, гідна поваги та пошани усіх поколінь. Саме вони розвивали нашу державу, народне господарство: будували заводи, школи, підіймали з руїн міста, економіку та науку. І сьогодні вони гідні належних умов життя. Об’єднавшись багато років тому в організацію, ці люди ставили собі за мету саме відстоювання інтересів ветеранів різних категорій.

IMG_3459

21 лютого в місті Біляївка відбувся святковий пленум районної Організації ветеранів, присвячений 30-тиріччю її заснування. Захід зібрав членів організації з усього району.

IMG_3465

Урочисту частину відкрив почесний учасник районної організації Циганок Микола Семенович. З моменту створення спілки Микола Семенович входить до її президії, брав активну участь у її становленні та розвитку. Свій виступ ветеран присвятив спогадам про видатних людей Біляївщини, які формували та розвивали організацію, сприяли створенню її осередків на теренах усього району. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто не дожив до нашого часу.

IMG_3466

Коваленко Євгенія Василівна – заступник голови районної Ради ветеранів, директор районного краєзнавчого музею, активний громадський діяч, що стояла у витоків створення спілки. Згадавши Пешехонова Пантелія Івановича, першого керівника та наставника, Євгенія Василівна відмітила: «Загальне минуле об’єднує нас».

IMG_3480

В літопис організації надійно вплелися імена та вчинки багатьох відомих, небайдужих мешканців району, про яких багато згадували під час святкового заходу.

IMG_3468

За багаторічну віддану працю, вагому особисту участь у розвитку ветеранського руху, патріотичне виховання молоді, високий професіоналізм, активну громадянську позицію з нагоди 30-тиріччя створення Організації ветеранів Біляївського району Почесною грамотою Обласної ради ветеранів було нагороджено: Коваленко Є.В. – заступника голови районної Ради ветеранів; Макаренко В.І. – члена районної Ради ветеранів, голову первинної ветеранської організації с. Холодна Балка; Носова В.А. – члена президії районної Ради ветеранів, завідуючого музеєм Біляївської ЗОШ. Голова районної ради Мишаглі О.Г., привітавши членів спілки з 30-тиліттям від дня заснування їх організації, відмітив, що на теренах району спілка ветеранів є найбільшою за чисельністю, постійно дбає про особливу, найбільш вразливу категорію населення. Кожен із нас глибоко вдячний цим людям за пройдений життєвий шлях, увінчаний численними здобутками, уславлений звитягою героїв Другої світової війни. І кожне наступне покоління повинне дбати про збереження священної пам’яті подій минулих літ та високо шанувати життєвий та трудовий подвиг сивочолих ветеранів.

IMG_3487

З нагоди святкування урочистої дати Почесною грамотою від районної ради та районної державної адміністрації нагороджено: Циганка М.С, Погорілого Л.І., Старостіна В.В., Пушка В.Г.

Ще багато теплих слів та побажань на адресу шанованих ювілярів лунало від численних гостей, які завітали на свято. І нехай все сказане зі щирим серцем та відкритою душею справдиться, адже ветерани – Люди з великої літери – заслуговують на це, як ніхто інший.

 

Історична довідка

28 березня 1987 року в Києві пройшла установча конференція, на якій було створено Українську республіканську Організацію ветеранів війни та праці. Раду ветеранів очолив відомий партизан, Герой Радянського Союзу Володимир Іванович Клоков. Під час другої конференції, яка пройшла 19 листопада 1991 року, республіканська ветеранська організація перейменована в Організацію Ветеранів України. Її головою обрано відомого воєначальника, фронтового танкіста, генерала Армії Івана Олексійовича Герасимова, який очолював організацію біля 20-ти років.

Патріоти нашого району не залишилися осторонь ветеранського руху. На початку 1987-го почала функціонувати ініціативна група. Її очолив Микола Семенович Циганок. 21 лютого 1987 року за підтримки керівництва району відбулось зібрання ветеранів Великої Вітчизняної війни, на якому прийнято рішення про створення районної організації ветеранів ВВВ. Керівником новоствореної спілки став Пантелій Іванович Пешехонов. Комітет очолив ветеран війни і праці Володимир Якович Хівренко.

У кожному господарстві, підприємстві району були започатковані первинні осередки організації. На даний час в усіх населених пунктах району існують «первинки», що об’єднують ветеранів усіх категорій.

І сьогодні, відзначаючи ювілейну дату, необхідно згадати тих, хто протягом цього періоду багато зробив для розвитку ветеранського руху в районі.

Першими керівниками первинних організацій в радгоспах району стали: Воронецький С.М. – «Красний Маяк»; Лопасов Г.О. – «Червоний Промінь»; Валевский В.А. – «Вигодянський»; Тоня Ф.А. – «Троїцький»; Чумаченко М.Ф. – радгосп ім. Леніна; Меєрович С.Х. – «Кам’янський»; Козинець М.Ф. – «Україна»; Байдан А.В. – «Червона Гірка»; Назаров О.П. – «Дружба»; Кашульський Е.М. – завод «Буддеталь».

З метою організації роботи ветеранських первинок району на першій конференції 21 лютого 1987 року було обрано районну Раду ветеранів, до складу якої увійшли люди з великим життєвим та професійним досвідом: Хівренко В.Я., Пешехонов П.І., Циганок М.К., Воронецький С.М., Шамотій В.С., Нестеров М.І., Татарчук В.Г., Ройченко П.А., Андрієвський Д.А., Антошин П.Г., Кліменко С.С.

Починаючи з 1991 року. до ветеранської організації приєдналися також ветерани військової служби і правоохоронних органів, ветерани праці та інші категорії пенсіонерів. З часом склад районної Ради ветеранів та його президіуму було розширено.

Важливий внесок у розвиток ветеранського руху зробили знані люди в районі: Довженко К.В., Апонов П.А., Журенко В.В., Сніцер Л.Г., Биканов Т.К., Худоба Ю.К., Кара Г.Ф., Філіпов Г.С., Пржебелецький С.С., Підмазко А.М, Атаманенко А.І., Коваленко Є.В., Мустратов С.Л. та інші.

В різні роки керівниками організації були: Пешехонов П.І., Хівренко В.Я., Кушніренко О.І., Норенко Г.З., Довженко К.В., Коба К.Г., Михайлов В.Ф., Погорілий Л.І. Їх зусиллями ветеранська організація розбудовувалась і зростала. Сьогодні нею керують Пушко В.Г. та Азаренкова Н.В.

Жоден ветеран, жодна самотня людина не повинні залишатися без уваги та допомоги. І там, де тісний зв’язок ветеранських організацій з органами місцевого самоврядування, керівниками підприємств, підприємцями, – так воно і є.

Районна спілка ветеранів постійно опікується надважливими питаннями увіковічення пам’яті воїнів, що полягли при обороні та визволенні країни від фашистських окупантів в часи Другої світової війни, патріотичного виховання підростаючого покоління та збереження історичної правди.

В місті Біляївка за ініціативи організації та підтримки військового комісаріату, районної і міської рад встановлено стели з іменами земляків, що повернулися з фронту переможцями, а також монумент «Герої Радянського Союзу».

 

Останніми роками зусиллями організації та районного краєзнавчого музею, при підтримці депутатів районної ради Кіссе П.І. та Ніцевича О.М. був встановлений пам’ятник 287 стрелкового біля села Кагарлик та пам’ятний знак рятівникам-ліквідаторам відкрито в місті Біляївка. Меморіальні дошки встановлено Биканову Т.К. та Манкевичу В.С.

 

Людмила БОЛГАР.

Інші новини: