А небо тихо плакало…

20 лютого. Понеділок. Надворі дощ. Сумний, тужливий дощ. Ніби небо ллє сльози за людьми, які віддали своє життя три роки тому у Києві на Грушевського та Інститутській за краще майбутнє нашої країни. Сотня людських життів, сотня історій, сотня нових зірочок на українському небосхилі, сотня славних відважних Героїв!.. Ще довго не висихатимуть сльози матерів, дружин та дітей. Оплакує мужніх чоловіків і українська спільнота. Пам’ять про цих Героїв житиме вічно. Люди висловлюють свої почуття до їх подвигу через картини, вірші, пісні, а також встановлюють пам’ятники.

Пам’ятники, приурочені історичним подіям трирічної давнини, було урочисто відкрито у двох населених пунктах нашого району, селах Маяки та Березань. На гранітних плитах викарбовано: «Герої не вмирають. Вічна пам’ять Небесній Сотні!». Монументи освятили та провели панахиди за загиблими майданівцями священослужителі: отець Георгій, настоятель Свято-Преображенського храму с. Маяки та настоятель храму Покрови Пресвятої Богородиці села Березань отець Вадим.

 

На площі перед адмінбудівлею Маяківської сільської ради, на алеї Слави, зібралися жителі та представники організацій села, учасники АТО, військовослужбовці, щоб в скорботі схилити голови перед пам’яттю тих, хто поклав душу і тіло на вівтар свободи своєї країни. Тужливо над площею лилася мелодія гімну Небесної Сотні «Плине кача…».
DSC_0007 DSC_0008 DSC_0013

Церемонія відкриття пам’ятного знаку розпочалось з державного Гімну України.

Слово для виступу надається голові Біляївської районної державної адміністрації Арсену Жумаділову. Він згадав криваві дні Євромайдану та жорстоку загибель Небесної Сотні. Підкреслив значимість подвигу Героїв для кожного українця.

– Три роки тому події, що сталися в Києві, на Грушевського та Інститутській, об’єднали тисячі українців, які разом і до кінця боролися за єдність, свободу і справедливість. Майдан змінив свідомість мільйонів людей, які постали проти несправедливості. Кожен із Героїв Небесної Сотні заплатив за свої переконання найвищу ціну – життя. І наш святий обов’язок – пам’ятати їх подвиг, – сказав Арсен Куатович,– ми в неоплатному боргу перед тими, хто загинув на Майдані. Слава Україні! Героям Слава!

Оголошується хвилина мовчання.

Почесне право відкрити пам’ятник надали громадським активістам Лахманцю В. та Майстрову М.

Пам’ятник був споруджений за ініціативи Маяківської сільської ради та небайдужих жителів.

Виступив перед присутніми голова районної ради Олег Мишаглі, який зокрема підкреслив:

– Такі люди не вмирають. Вони стають національними героями і продовжують жити в нашій пам’яті. Вони вже ніколи не повернуться додому, не обіймуть близьких, не посміхнуться друзям. Сумно і боляче. Вшановуючи сьогодні Героїв Небесної Сотні, ми зобов’язані зробити все, щоб жертва цих українців не була даремною. Ми повинні спільними зусиллями побудувати таку державу, про яку вони мріяли – вільну, незалежну, могутню. Державу, в якій панує мир та соціальна справедливість. Це буде найкращим пам’ятником Героям Небесної Сотні. Вічна і світла їм пам’ять!

– Герої не вмирають! Героям Слава! Три роки минуло з того часу, коли на Майдані відбулися страшні події, відстоюючи свої права та свободу, загинули справжні патріоти своєї країни. Пам’ятний знак – це німе нагадування всім нам, якою ціною ми здобули свободу та шанс для всієї країни стати справжньою європейською державою, – зазначив у своєму виступі Маяківський сільський голова В. Дяченко.

– Спочатку це була мирна акція студентів, які прагнули підписання Угоди про вступ до Євросоюзу. Кількість активістів зростала. А що ж було далі. А далі – не підписання угоди про асоціацію, жорстоке побиття студентів в ніч на 30 листопада. За три місяці Україна прожила цілу історичну епоху, – сказав учасник Євромайдану Лахманець В. та додав: – кожен із сотні героїв здійснив особистий подвиг – віддав найцінніше, своє життя, довівши, що наш український дух є незламним, а народ – нескореним.

 

Березань. Обідня година. До алеї Слави сходяться жителі села, школярі на відкриття пам’ятника Героям Небесної Сотні. Звучить державний Гімн. Присутні підспівують, поклавши руку на серце. Приємно і радісно від того, що підростаюче покоління теж підтримало цей жест. Їм, молодим, творити наше майбутнє – і відрадно, що вони вже справжні патріоти своєї незалежної держави – України. За світле майбутнє юного покоління, краще життя стояли на Майдані мужні чоловіки різних поколінь. На цьому наголосив у своєму виступі на урочистостях голова райдерж­адміністрації Арсен Жумаділов.

DSC_0013виступ DSC_0015

Завдяки активній позиції мешканців Березанської сільської ради, очільника громади В.Котенка, розумінню людей, що Герої Небесної Сотні заслужили гідного вшанування, був встановлений пам’ятник. Право відкрити його було надано активним жителям Березані Кравчуку М. та Войтенку В.

В урочистому зібранні з нагоди відкриття пам’ятника усьому воїнству Небесної Сотні взяли участь заступник голови РДА Рудоманенко О.В., начальник управління освіти РДА Гладкіх А.О., Халіков І.Н – начальник управління ризик-менеджменту та радник голови районної ради, депутат Ткаченко Д.Г. Виступаючи перед присутніми, Денис Ткаченко зазначив, що вшанування і увіковічення пам’яті – це не просто наш обов’язок, це наша шана і гордість за справжніх Героїв.

– Пам’ятник Героям Небесної Сотні – знак щирої подяки борцям за свободу і незалежність України. Він надихатиме майбутні покоління нашого краю, усіх патріотів на утвердження незалежності та цілісності країни. У єднанні наша сила. Україна – єдина країна. Слава Україні! – говорить Березанський сільський голова В.Котенко.

Покладання квітів було надто зворушливим. Люди шанобливо вклонялися тим, хто піднявся на боротьбу з державним злом і загинув заради кращого життя українців.

Події 2013-14 років сколихнули весь світ, спонукали до співпереживання і підтримки українців. Ще довго з покоління до покоління передаватимуть батьки синам і донькам, а ті своїм дітям спогади про тих, хто залишив земне життя заради кращого майбутнього своєї держави.

Тепер у жителів сіл Маяки та Березань є місце, яке не залишає байдужим жодного патріота, яке змушує притишити крок, затамувати подих і згадати з болем у серці Героїв Небесної Сотні та всіх, хто боролися і продовжують боротися за незалежність та цілісність українських земель.

 

Інна ГОРЛЕВА, с. Маяки – Березань.

 

Інші новини: